Eşarp

Eşarp… Dün,Bugün,Yarın

“İnsan, kendine yakıştırdığı kılıkla güzeldir.”
Eyyüp Sabri Osmanoğlu

Her insan ruhuna, tarzına, kişiliğine yakışan şekilde giyinir. İlk izlenimde aksesuar ve kıyafetlerimiz ile kişiliğimizden izler bırakırız. Günümüzde giyim modası için de önemli bir yere sahip olan eşarp, kıyafetlerine uyan seçimlerle tesettürlü kadınların şıklıklarını tamamladığı değerli bir parçadır. Stilinizle fark yarattığınız, kişiliğinizi yansıttığınız bu dünyada tesettür giyim alanında şıklığınızı ve kalitenizi yansıtan uygun seçimler yaparak kombininizde özgün bir duruşa sahip olabilmeniz adına vrochés çeşitli eşarp modellerini sizler için sunuyor.

Giyimimizde ve şıklığımızda zorunlu olan eşarbın nasıl var olduğu ve geçmişten bugüne nasıl geldiği hakkında ne kadar bilgimiz var? Tesettürlü kadın giyiminde zorunlu bir parça olan eşarbın tarihine kısaca bakalım…

Eşarbın varoluşuna baktığımız zaman Hz. İsa’dan önce 1350 yıllarında Antik Mısır’a kadar kökeninin uzandığını öğreniyoruz. Abartılı mücevherli bir taçla birlikte ilk olarak Kraliçe Nefertiti’nin sıkıca örülmüş bir eşarp kullanıldığını biliyoruz.

Geçmişten günümüze eşarp, çeşitli kültürlerde, çeşitli formlarla varlığını sürdürmüştür. Eski zamanlarda başörtü bir saygınlık belirtisiydi. Bu hemen hemen her toplumda aynı şekilde bilinen bir uygulamaydı. Fakat eşarbın tarihte farklı formlarda kullanıldığını da görüyoruz. İslam dininde tesettürün vazgeçilmez bir parçası iken, Çin imparatoru Cheng eşarpları askeri rütbeleri gösteren bir simge olarak kullanmıştır. Başka bir örnek de 1600’lü yıllarda bugünkü Hırvatistan ’nın bulunduğu bölgelerde tacirlerin sosyal statüsünü belirlemek için eşarp kullandığını görüyoruz. Dini inancımızın parçası olmak dışında eşarbın tarihte lüks, statü ve kalitenin simgesi olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. Önceleri köle, cariye ya da fukara olan kadınlar başı açık dolaşır, maddi durumu iyi ve mevki sahibi olan kadınlar ise başlarını örter ve türlü takılar takardı. Yaklaşık 4 bin yıl önce Babil İmparatoru Hammurabi’nin Kanunlarında, kadının sosyal statüsü ilk kez yazılı yasa haline getirildi. O zamanlar Hammurabi Kanunları, dünya tarihinin yasalarını temsil ediyordu ve Hammurabi yazılmış kanunlarında eşarp için şöyle der;

Özgür, özgün, saygın ve elit kadınlar örtünür; esirler ve alt düzeydeki kişiler açık dolaşır.”

Bu yüzden dini ya da toplumsal olarak eşarp geçmişten günümüze saygınlığın sembolü haline gelmiştir. Ayrıca Hristiyanlığın yayılmaya başladığı dönemlerde Pavlus’un da kadınların örtünmesi ile ilgili ayetlere gerekçe olarak sunduğu sebep budur. Saygınlığın belirtisi olması, Hristiyanların özel olması. Rahipleri hatırlayınız…

19. ve 20. yüzyıllarda eşarpların cazibesinin ve gücünün her zaman var olduğunu açıkça görüyoruz. Batı kültürünün, moda dünyasına yön veren markaları da eşarbın büyüleyici tavrına kayıtsız kalamamasıyla eşarp her kesimden ve görüşten insanların ilgi odağı olmuştur.

Çeşitli toplumlarda eşarp farklı formlarda kullanılıyor olsa da İslam dini için tesettür giyimde kullanılan vazgeçilmez bir parça haline gelmiştir. Dini inanç gereği örtünen bir insanın kişiliği ağırlıklı olarak din eksenli oluşur. Çünkü dinin öğretileri yaşamında belirleyici temel unsur haline gelir. Dolayısıyla din, insanın yaşamının tamamını, hayatının 24 saatini ve hatta öldükten sonra ne olacağını belirler. Bu yüzden “İnancım gereği örtünüyorum” diyen bir insanın inancını sorgulanamaz. İnanç ve inancın pratik yaşama yansıyan davranışları, giyim tarzı, o insana bir kimlik – kişilik kazandırır. Örtüsü sorgulanan bir kadın, kişiliğini korumaya çalışacaktır. Örtü, kişiliğin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu yüzden günümüzde de tesettürlü kadınların kıyafet stilinde önemli bir yere sahip olan eşarp, kıyafetlerine uyan seçimleri ile şıklıklarını tamamladığı değerli bir parçadır.

Geçmişten günümüze pek çok kişi ve toplum için eşarp farklı formlarda kullanılsa da değerlerine bağlı insanlar için dinin önemli gerekliliklerinden biridir.  Tesettürlü kadınların vazgeçilmez teması olma özelliği ile eşarp günümüzde modanın, muhafazakar düşünce ile harmanlanmasıyla giyimin zarafet göstergesi olmuştur. Eşarp kullanan kadınlar kıyafet kombinlerinde genellikle giysi ve eşarp arasında büyük bir uyum olmasını tercih etmektedirler. Kalite ve şıklığın ortak anlayışında buluşan tesettürlü kadınların tercihi Vroches, çeşitli eşarp modelleriyle titiz ve güvenilir bakış açısıyla müşteri memnuniyetini muhafaza etmektedir.
Tesettür kıyafetlerinde kombin yapılırken eşarbın uyumu büyük değer taşımaktadır. En önemli kriter kıyafetin rengi gibi değerlendirilse de cilt rengine uyumlu bir eşarp seçimi, kıyafetin görünümünü başarılı kılar.
Vroches, şıklığından ödün vermeyen tesettürlü kadınların olmazsa olmazı şal, eşarp ve aksesuar alanında günlük yaşantıda, özel günlerde rahatlığı yakalayabileceğiniz, kullanımı kolay, düzgün duruşu ve ferahlık etkisiyle kaliteli ürünlerle ön plana çıkmaktadır. Yeni teknolojilerin ortaya çıkmasıyla renk, dizayn ve kumaş olarak gelişen eşarplar bizleri büyülemeye devam ediyor.

Modası hiçbir zaman geçmeyecek modern eşarp ve klasik eşarp modelleriyle geniş ürün yelpazesi ve uygun fiyatlarla şıklığın adresi Vroches


Vroches Eşarplarında Sizler İçin Önceliklerimiz;

·  Dört mevsim rahat etmeniz adına farklı kumaşlarda üretiyoruz.
·  Kaliteden ödün vermeden uygun fiyat sunuyoruz.
·  Esnek ve hafif yapıda olmasına özen gösteriyoruz.
·  Her ortama ve her mekana uyum sağlayabilmektedir.
·  Zor kırışır ve genellikle ütü gerektirmez eşarpları sunuyoruz.
·  Yıkama sebebiyle kumaş renginde solmayı engelliyoruz.
·  Leke tutmayan yapıda olmasını sunuyoruz.
·  İç göstermez kumaş kullanıyoruz.
·  Rahat ve hareket özgürlüğü sağlıyoruz.

Birbirinden tatlı renkleri ile tüm kombinlerinizi oluşturmaya başlamak,
Kendinizi özel, saygın ve benzersiz hissetmek için,
Her zaman modayı rahatlıkla takip edebilmek için
Ekoseden çiçekliye, sadeden geometrik desenlere kadar her zevke ve yaşa uygun modellerle
vrochés eşarp modelleri sizlerle…

 

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Hemen Ekleyin!